صفحه نخست » تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم » قالب پایان‌نامه‌ها و مراجع دانشکده علوم + فیلم آموزشی

قالب پایان‌نامه

قالب پایان‌نامه‌های دانشکده علوم در نرم‌افزار Microsoft Word از طریق لینک زیر قابل دانلود می‌باشد.

قالب پایان‌نامه Word نسخه ۱۴۰۰/۰۶/۲۴

قالب پایان‌نامه‌های دانشکده علوم در نرم‌افزار LaTeX (XePersian) از طریق لینک زیر قابل دانلود می‌باشد.

 قالب‌پایان‌نامه LaTex نسخه ویرایش ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

مرجع نویسی

لازم به توضیح است که به جهت سهولت در نوشتن مراجع در پایان‌نامه‌ها دو قالب یکی مخصوص استفاده در نرم‌افزار End Note (مخصوص افرادی که پایان‌نامه خود را با نرم‌افزار Word می‌نویسند) و یک قالب مخصوص استفاده در نرم‌افزار BiBTeX تهیه شده است که از طریق کلیک بر روی عکس زیر قابل دانلود می‌باشد.

همچنین فیلم‌های آموزشی نحوه مرجع‌نویسی با استفاده از قالب‌های فوق در این دو نرم‌افزار در لینک‌های زیر قابل دانلود می‌باشد

فیلم آموزشی نحوه مرجع‌نویسی با استفاده از نرم‌افزار End Note را می‌توانید از اینجا دانلود نمایید.

فیلم آموزشی نحوه مرجع‌نویسی با استفاده از نرم‌افزار BiBTeX را می‌توانید از اینجا دانلود نمایید.

لازم به توضیح است که توصیه اکید ما استفاده از نرم افزارهای مخصوص مرجع نویسی مثل End Note و BiBTeX است. قالب‌های فوق جهت استفاده در این نرم‌افزارهای مرجع‌نویسی تهیه شده است. اما با این وجود، توضیحات زیر برای افرادی که مراجع را به صورت دستی تنظیم می‌کنند اضافه می‌شود.

  1.   قالب مراجع در پایان‌نامه‌ها و پروپوزال‌های دانشکده علوم به لحاظ شکل ظاهریِ مرتب‌سازی در انتهای پایان‌نامه، کاملا مشابه قالب مشهور APA موجود در اینترنت است و به راحتی قابل کپی کردن از بخش مراجع وب سایت Google Scholar مخصوص مرجع مورد نظر شماست (به فیلم آموزشی که در ادامه آمده است مراجعه نمایید).
  2. قالب APA موجود در اینترنت به صورتی است که مراجع چه در انتهای پایان‌نامه و چه در متن به صورت عددی مرتب نمی‌شود. لذا برای کسانی که مراجع را به صورت دستی می‌نویسند دقت داشته باشند که باید هم در متن و هم در انتهای پایان‌نامه مراجع عددگذاری شوند و از این جهت با قالب APA مشهور متفاوت است.
  3.  در قالب APA موجود در اینترنت، نحوه مرتب‌سازی مراجع به «ترتیب الفبایی» است در حالی که در قالب دانشکده علوم به صورت «ترتیب استفاده در متن» مرتب می‌شوند. بنابراین این مورد هم باید مورد توجه قرار گیرد.
  4. همه این نکات در طراحی قالب‌های آماده فوق در نظر گرفته شده است و برای افرادی که از قالب‌های آماده فوق و از نرم‌افزاری‌های مرجع‌نویسی  استفاده می‌کنند نیازی به این بررسی‌ها نیست.
  5. فیلم آموزشی نحوه مرجع‌نویسی به صورت دستی در نرم افزار Word در ادامه آورده شده است.

‌فیلم آموزشی نحوه مرجع‌نویسی به صورت دستی در نرم افزار Word را می‌توانید از اینجا دانلود نمایید.