گروه فیزیک

معرفی گروه

با توجه به پیشرفت روزافزون علم فیزیک و نیازهای روبه رشد جوامع بشری در به کارگیری علوم جدید، پرورش نیروهای مجرب، متعهد و آگاه به این علوم از ملزومات اولیه‌ی یک جامعه روبه رشد می‌باشد. با توجه به ماهیت علم فیزیک و فراگیری دامنه‌ی گسترش آن در تمامی ابعاد مادی و فکری زندگی انسانها، هدف رشته فیزیک تربیت افرادی قابل برای پیگیری و انتقال و گسترش مرزهای این علم از طریق آموزش و پژوهش و نیز ساختن زیربنای مناسب برای ایجاد تکنولوژی نوین و انتقال آن می‌باشد. نکته قابل ذکر در مورد این رشته این است که در کشور ما اهمیت علم فیزیک با تمام گستردگی و کاربردهای آن ناشناخته مانده است و اغلب انتخاب این رشته را مساوی با شغل دبیری و در مراحل بالاتر شغل هیئت علمی می‌دانند، در صورتی که در جامعه بین‌المللی چنین نیست و پیشرفت­های صنعتی مرهون همکاری فیزیکدانان و مهندسین است.

تاریخچه

 رشته فیزیک به عنوان یکی از رشته‌های قدیمی این دانشگاه از سال 1372 فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی گرایش اتمی و مولکولی آغاز نمود. دوره کارشناسی ارشد فیزیک گرایش اپتیک و لیزر از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرد. به دنبال آن پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد گرایش حالت جامد، رشته‌های فوتونیک و  نانوفیزیک در سالهای 1388 و 1390 ادامه پیدا کرد. در دوره دکتری فیزیک در سال 1390 در گرایش حالت جامد و به دنبال آن در سال 1392 در گرایش اپتیک و لیزر اقدام به پذیرش دانشجو نمود. در راستای ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای، گروه فیزیک در سال 1391 اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌ی فیزیک مهندسی نمود.

چشم انداز

گروه فیزیک در حركت راهبردي خود، ايجاد جو آكادميك پرانگيزش و دارای نشاط علمی را برای استاد و دانشجو هدف قرار مي‌دهد و تحقق اين مهم را در گرو نهادينه كردن امر برنامه ريزی و ارزيابي مستمر كليه فعاليت‌ها، تامين پشتوانه مالی متكي به خود، گزينش بهترين دانشجويان و توسعه گرايش‌های تخصصی در سطوح تحصيلات تكميلی مي‌داند. از این رو تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا با تاکید بر ارتقاء کیفیت آموزش و پژوهشی، در زمینه تربیت دانشجویان و پژوهشگران در بین گروه‎های فیزیک دانشگاه­های مختلف در جایگاه شایسته‌ای قرار گیرد و دانش‌آموختگان این گروه به عنوان افرادی کارآفرین و سرآمد شناخته شوند.

اهداف بلند مدت

  • توسعه و تجهیز آزمایشگاه‌های آموزشی و پژوهشی گروه
  • توسعه فضای فیزیکی و آموزشی گروه و در صورت امکان تبدیل شدن به دانشکده فیزیک
  • ایجاد رشته‌ها و گرایش­های جدید در مقاطع مختلف به خصوص در تحصیلات تکمیلی
  • در صورت نیاز تکمیل اعضای هیئت علمی گروه تا آنجا که برای ارائه دروس سرویسی از اساتید حق‌التدریس استفاده نشود.
  • برگزاری کنفرانس­های ملی و منطقه‌ای
  • توسعه فعالیت­های فوق برنامه جهت بالا بردن انگیزه دانشجویان

 

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده علوم-گروه فیزیک
تلفن: 03431312420
کدپستی: 7718897111
فکس: 03431312429