گروه شیمی

گروه شیمی

شیمی هنر ارتباط با جهان است. زبانی برای شنیدن نیروهای پنهان بین ذره‏‌ها و کشف حقیقت ماده است. شیمی شنیدن رازگشایی از یک رمز و خلق یک ترکیب با آموختن قواعدی بر مبنای روش علمی به حساب می‌آید. امروزه شیمی حس گم شده‌ انسان است تا زندگی‌‏اش را به روز کند. علم شیمی به مطالعه‌ی تركیبات مختلف مواد و راه‌های تبدیل آنها به یكدیگر و همچنین ساخت تركیبات جدید می‌پردازد. بدون تردید دنیای امروز ما بر مفاهیم شیمی استوار است.

رشته‌ شیمی، رشته‌ای است که به پرورش متخصصانی می‌پردازد که با مطالعه و تحقیق و آزمایش به ابداع و نوآوری پرداخته یا فرآورده‌های شیمیایی را کنترل می‌کنند. این رشته در سطح کارشناسی به بررسی‌ و مطالعه‌ اجمالی‌ ترکیب‌، ساختار و ویژگی‌های‌ ماده‌ و همچنین‌ کنترل‌ آزمایشگاهی‌ فرآیندهای‌ شیمیایی‌ می‌پردازد. رشته‌ شیمی‌ دارای‌ دو بخش‌ علم‌ شیمی‌ و صنایع‌ شیمی‌ است‌ که‌ علم‌ شیمی‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از علوم‌ پایه‌ زیربنای‌ علوم‌ مختلفی‌ همچون‌ بیولوژی‌، بیوتکنولوژی‌، پزشکی‌، دندانپزشکی‌، داروسازی‌ و رشته‌های‌ متعدد مهندسی‌ است‌. اما صنایع‌ شیمیایی‌ عبارت‌ است‌ از صنایعی‌ که‌ در آنها واکنش‌ شیمیایی‌ انجام‌ می‌گیرد؛ یعنی‌ اقسام‌ مواد اولیه‌ تبدیل‌ به‌ محصولات‌ جدید می‌گردد که‌ خواص‌ این‌ محصولات‌ تا حدودی‌ با مواد اولیه‌ متفاوت‌ است‌.

تاریخچه گروه

گروه شیمی دانشگاه ولی‌عصر (عج) در سال 1386 در رشته کارشناسی ارشد شیمی گرایش شیمی تجزیه با پذیرش دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد. با اخذ مجوز کارشناسی ارشد شیمی آلی در سال 1387 و رشته کارشناسی شیمی آفت‌کش در سال 1389، این گروه اقدام به پذیرش دانشجو در این دو مقطع نمود. در حال حاضر، رشته‌هاي تحصيلي این گروه شامل شیمی کاربردی در مقطع کارشناسی، شيمي آلی، شيمي تجزيه، شيمي فيزيک و شيمي معدنی در مقطع کارشناسی ارشد و شیمی آلی و شیمی تجزیه در مقطع دکتری می‌باشد. همچنین این گروه شامل 14 عضو هیئت علمی دارای 3 عضو هیئت علمی با مرتبه استادی، 5 عضو هیئت علمی با مرتبه دانشیاری و 7 عضو هیئت علمی با مرتبه استادیاری می‌باشد.

چشم انداز

تلاش برای آموزش و تربيت نيروی متخصص جهت پاسخگويی به نيازهای گسترده کشور از اهداف اصلی گروه شیمی است. در این راستا چشم‌انداز گروه شیمی بر مبنای سه محور ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه و و تربیت فارغ‌التحصیلانی توانمند در رشته شیمی، بین‌المللی شدن و تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین، تعیین شده است.

اهداف بلند مدت

  • ژرف‌نگری و توسعه آموزش‌های تخصصی مبتنی بر خلاقیت، نوآوری و اقتدار آفرینی جهت ارتقاء کیفیت فارغ‌التحصیلان در کلیه مقاطع تحصیلی
  • تعامل فعال و مؤثر منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی در راستای تبادل دانشجو، فرصت‌های مطالعاتی و اجرای طرح‌های پژوهشی
  • ایجاد رشته‌ها و گرایش‌های جدید در مقاطع مختلف به خصوص در تحصیلات تکمیلی
  • توسعه و تجهیز آزمایشگاه‌های آموزشی و پژوهشی گروه
  • برگزاری کنفرانس‌های ملی
  • دستیابی به نشان‌های ملی و بین‌المللی در رشته شیمی
  • ارائه راه حل برای رفع نیازهای استان و منطقه از طریق تعریف و انجام پروژه‌های مرتبط

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده علوم- گروه شیمی
تلفن: 31312417-034
کدپستی: 7718897111

 فکس: 31312429-034